شرکت معماریMVRDV بار دیگر پتانسیل پشت بام ها را با مداخله موقت در روتردام برجسته می کند

MVRDV بار دیگر پتانسیل پشت بام ها را با مداخله موقت در روتردام برجسته می کند MVRDV طرح خود را برای یک مداخله موقت نشان داد که گردشگران و ساکنان شهر را در چند پشت بام در روتردام پیاده‌روی می‌کند و پتانسیل بکر برای گسترش قلمرو عمومی را برجسته می‌کند. این پروژه که با همکاری Rotterdam Rooftop Days ایجاد شده است، دارای یک پل هوایی از پشت بام فروشگاه بزرگ Bijenkorf تا بالای پایه مرکز تجارت جهانی است و از 26 مه تا 24 ژوئن 2022 در طول معماری روتردام در دسترس عموم خواهد بود.

پیاده روی روتردام روی پشت بام در کنار خیابان خرید غرق شده Koopgoot آغاز می شود که از آن راه پله ها بازدیدکنندگان را به یک سری از تراس های پشت بام هدایت می کند. در آنجا، آنها نمایش‌ها و نمایش‌های آموزشی را خواهند دید، زیرا این پروژه به شرکت‌ها و سازمان‌های غیرانتفاعی فرصتی برای نمایش نوآوری‌های مربوط به سبز کردن، تولید انرژی و ذخیره‌سازی آب می‌دهد. این مسیر دسترسی به پاسیوهای باز در بالای مجتمع فروشگاهی De Bijenkorf را که توسط مارسل بروئر در سال 1957 طراحی شده بود، فراهم می‌کند، که از آن راه پله‌ها بازدیدکنندگان را به سطح زمین بازمی‌گردانند.

هدف این پروژه نشان دادن این است که چگونه پشت بام‌ها می‌توانند لایه‌ای از زیرساخت‌های عمومی را در شهری متراکم که فضای عمومی در آن کمیاب است، فراهم کند. MVRDV قبلاً این نوع مداخله روی پشت بام را در سال 2016 با نصب پله‌های Kriterion آزمایش کرد، پلکانی موقت که به سقف یک ساختمان برجسته در روتردام منتهی می‌شود، که بیش از 365000 بازدیدکننده را در چهار هفته جذب کرد.

روتردام که عمدتاً پس از جنگ جهانی دوم بازسازی شد، دارای 18.5 کیلومتر مربع سقف‌های مسطح عمدتاً خالی است که پتانسیل ایجاد یک محیط شهری چند لایه را در خود جای داده و به شهر اجازه می‌دهد تا به توسعه خود ادامه دهد. در اوایل امسال، MVRDV به همراه Rotterdam Rooftop Days و شهرداری روتردام، کاتالوگ پشت بام را تولید کردند، مجموعه‌ای از 130 ایده نوآورانه که از پشت بام‌های شهر استفاده می‌کند و نشان می‌دهد که چگونه این منبع فضایی استفاده نشده می‌تواند به مسائلی مانند کمبود زمین کمک کند. و تغییرات آب و هوایی و در عین حال تولید انرژی، غذا و پرورش یک محیط شهری سالم و سرزنده است.

تهیه و ترجمه: ریحانه بناساز (دانشجوی معماری ورودی 1399 دانشگاه بناب)

منبع:

https://www.archdaily.com

اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0
شروع گفتگو
از طریق واتساپ ارسال کنید