کروکی بناهای تاریخی تبریز

نمونه ای از کروکی بناهای تاریخی تبریز

کروکی عمارت شهرداری تبریز

خط مستقیم برای انسان است و خط منحنی متعلق به خداست.(آنتونی گائودی)

از همون ترم اول علاقه خاصی به قلم و کاغذ و ترسیمات دلفریب معماری داشتم. خیلی از استادا به شوخی می گفتن هنوز خط می کشی یعنی که هنوز علاقه و شور و اشتیاق معماری و پیاده کردن ذهن رو کاغذ رو داری؟! من این علاقه رو حفظ کردم تا اینکه سر کنکور کارشناسی ارشد با حضور در آتلیه خاک زیر نظر استاد مرتضی صدیق این علاقه رو تبدیل به مهارت حرفه ای کردم. این شد که بعد فارغ التحصیلی از مقطع ارشد، آموزش کروکی، اسکیس و راندو رو سر کلاسهای بیان معماری یا ساخت و ارائه،از سر گرفتم. هنوز بعد گذشت سالها و حتی گذراندن مقطع دکتری، یه صفحه کاغذ و یه قلم مشکی روان، کافیه تا تمام ذرات وجودم به پرواز در بیاد!

از سال 1388 یه مجموعه ای بیش از 40 کروکی از بناهای تاریخی تبریز رو کنار دانشجویانم گردآوری کردم. چند جلسه متوالی وقتی هوا خوش بود بچه ها رو بر می داشتم و میرفتیم سر بناها و جاهای تاریخی و دیدنی تبریز از جمله شاه گلی، بازار و مسجد کبود گرفته  تا خانه های قدیمی مثل خانه امیر نظام گروسی. همه شاسی به دست و یه مداد، پاک کن هم که ممنوع کرده بودم! خلاصه شروع می کردم با تکنیک ترسیم دقیق، با استفاده از قلم به عنوان وسیله ای برای اندازه گیری و درآوردن هندسه و مقیاس کار، به قاب گرفتن گوشه ای از منظره ی زیبای روبرویمون. خیلی وقتها کارهای بچه بسیار شگفت انگیز می شد و دلیلش علاقه و شور جمعی بود و البته دقت فوق العاده تکنیک قلم.

همینطور که مشاهده می کنید تصویر یکی از کروکی های خودم رو براتون اینجا گذاشتم( عمارت شهرداری تبریز) برا سفارش و تهیه این سری از فایل های کروکی که مجموعه ای شامل 40 اثر منحصر بفرد در سایز A3 هستش به بخش دانلود ها مراجعه کنید. دوستانی که تمایل به تهیه کروکی بنای خاصی رو دارن در دایرکت اینستا گرام با ما در ارتباط باشند.

در اینجا پست امروزم رو با یک جمله زیبا از مدیر شرکت علی بابا(جک ما) به پایان می رسونم: “همیشه به پسرم میگم لازم نیست بین سه نفر برتر کلاس باشی! چون فقط یک دانش آموز متوسط اونقدر وقت داره که مهارتهای دیگه ای رو هم یاد بگیره!”

شاد شاد باشید و همیشه معمار…

اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0
شروع گفتگو
از طریق واتساپ ارسال کنید