مفاهیم کلیدی پرسپکتیو در معماری- درس سوم

در درس‌ اول با پایه ای ترین مفاهیم پرسپکتیو در معماری بحث شد و در رابطه با انواع پرسپکتیو توضیحات کلی ارائه گردید. در درس دوم نمونه های ترسیم شده این مفاهیم در حوزه پرسپکتیو خارجی بررسی شد. حال در درس سوم نمونه های ترسیم شده این مفاهیم در حوزه پرسپکتیو داخلی آورده شده است.


 

هدف از معماری طراحی فضایی برای زندگی انسان است. انسان قبل از اینکه به فضایی پیچیده و شلوغ نیاز داشته باشد، به فضایی متناسب با عملکردها و نیازش احتیاج دارد؛ فضایی که بتواند حداقل نیازهای او را برآورده کند. هر فضا با عملکرد خاص، دارای ویژگی­های خاص خودش است که فراتر از چیدمان سازه آن فضاست. گاهی وقت­ها پیچیده ­ترین فضاها در ساده ­ترین فرم­ها قرار می­ گیرند و گاهی ساده­ ترین فضاهای داخلی در دل پیچیده­ ترین فرم­ها.

 

 اجزای معماری داخلی

یک فضای داخلی در ساده ­ترین و قابل فهم­ ترین حالت، از کنار هم قرار گرفتن دیوارها، سقف و کف تشکیل شده، و به دو روش می­ تواند به وجود آید:

 • در روش اول، این فضا حاصل دیوارکشی و سقف گذاشتن بر روی یک پلان است.
 • در روش دوم بدون تعریف پلان در مرحله اول و با فرض متحرک بودن اجزاء فضا یعنی دیوارها، سقف و کف شروع به تشکیل فضای مطلوب می­ شود، و در نهایت تبدیل به یک پلان شده که دارای مقطع و نما نیز هست.

 

امید است با بررسی و رسم نمونه های به اشتراک گذارده شده، این سری آموزش ها کاربردی باشد….

 

Related image

 

 

 

If you like the article, please share it.

Write a comment

 1. safasalkhi :
  11 March 2020

  سلام دوست من
  مثل همیشه بی نظیر و دیوانه وار عالی.
  با نهایت احترام

0
شروع گفتگو
از طریق واتساپ ارسال کنید