خلاقیت در زندگی و معماری

چرا خلاقیت و چگونه؟

درود بر دوستان نازنینم.

موضوعی که امروز می خواهم راجبش باهاتون صحبت کنم، بسیار آشنا ولی تا حدودی کمتر به صورت جدی بهش پرداخته شده هست. مخصوصا در رشته های هنری که همیشه از دانشجوها خواسته میشه خلاق باشند و قوه تخیلشونو تقویت کنند تا بتونند ایده های نو رو ارائه بدن و به قول معروف از کلیشه ها رها بشوند و حرفی جدید بزنند. به راستی چرا خلاقیت لازم هست برای جوامع ما؟ آیا پیروی از الگوهای گذشته و موندن در محدوده ی امن طرح های جواب پس داده نمی تونه چرخ اقتصاد ما رو بچرخونه و ما رو به جلو ببره؟ چرا اینقدر تأكيد میشه به خلق ایده ها و در پی اون کانسپتهای معمارانه به خصوص در آتلیه های طراحی؟

یک داستان

بذارید یه داستان رو بهتون بگم.

من از کودکی هر وقت که حوصلم سر می رفت می رفتم سراغ بقچه های مامانم یا وسایلهای بابام تو انباری و یه سری فکر و ایده به ذهنم می اومد و سعی می کردم با همون خورده پارچه ها و وسایل دورریز یه چیزهای جدیدی درست کنم. شاید همه ی اون تولیدات کودکانه من بسیار بدیع نبودند ولی باعث شدن قوه تخیل و ایده پردازی و به اجرا در آوردن در من تقویت بشن. بزرگتر که شدم مادرم مثل اینکه یه جورایی از استعداد ذاتی من با خبر شده باشه، منو به کلاسهای مختلف فرستاد، از جمله عروسک سازی، گل سازی، قلاب بافی، خیاطی و …و دستان من به خوبی وصل شد به تخیلات و ذهنم و من تونستم هر چیزی رو که دوست دارم از وسایل های ابتدایی و دم دستی بسازم. وقتی تصمیم گرفتم برم دانشگاه از بچگی بهم گفته بودند که یه روزی من معمار خوبی میشم و من هم چون اطلاعی ازش نداشتم به خاطر توصیه بزرگترهام این رشته رو انتخاب کردم، الان که فکر می کنم با وجود اینکه بسیار از انتخابم راضی هستم و عاشق معماري هستم ولی اگر یه استعدادیابی تحصیلی یا تستی رو انجام میدادم ممکن بود با يه اختلاف خیلی جزیی به رشته طراحی صنعتی  و یا ام.بی.ای می رفتم. خوب این گونه شد كه من وارد رشته ای شدم که از همون روز های اول دانشگاه  زمزمه خلاق بودن و نوآور بودن تو گوش ما خوندن و من هم هر چی در چنته داشتم سعی می کردم رو کنم، ولی غافل از اینکه هر استعدادی نیاز به آموزش و کسب مهارت با معیارهای روز رو داره و کسی متأسفانه بهمون یاد نداد که چطور خلاق باشیم.

تا این که من بعد قبولی در کنکور ارشد و رفتن به دانشگاه تهران، اتفاقی یه روز، يه کتاب کوچک روي میز فروش نمایشگاه نظرم رو جلب کرد: “تفکر خلاق و حل خلاقانه مسئله” که اصلش مال لامسدین ها بود ولی اون ورژن کوچولو تلخیصی بود از کتاب ترجمه شده اصلی. و این کتاب تبدیل شد به یکی از کتابهای مقدس من در سالهای بعدتر. اونقدر اون رو مطالعه و یادداشت برداری کرده بودم که حسابی زوار کتاب در رفته بود ولی با وجود این هنوز اون رو تو گوشه کتابخونه ام دارم و هر از گاهی مجددا مطالعه اش می کنم. این کتاب باعث شد من با یکی از زیباترین و دلنشین ترین تئوری های خلاقیت آشنا بشم و اونم رو نه تنها در زندگی شخصی خودم بلکه در کسب و کار و تدریسم و روابطم با دیگران به کار ببندم. لابد این فکر به ذهنتون میاد که مگر خلاقیت کمکی هم به بهبود روابط می کنه!؟ باید بگم که بله، کسی که با تئوری گفته شده در این کتاب آشنا بشه متوجه میشه که خلاقیت مخصوص رشته و یا آدم های خاص و یا موقعیتهاي ویژه نیست. هر کسی در هر شغلی و با هر پیشینه نه تنها می تونه این قدرت رو در خودش تقویت کنه بلکه تبدیل به آدمی میشه که همه به چشم الگو بهش نگاه میکنند و به قول یکی از بهترین مربی های زندگی ام “رول مادل ” ميشه و در هر کاری که انجام میده نوعی تفاوت از نوع هیجان انگیزش در كارهاش موج میزنه.

اما چرا خلاقیت مهمه ؟ الان در عصر اطلاعات هستیم و سرعت تغییرات در همه امور از جمله تکنولوژی و وسایل ارتباط جمعی زیاد هست و به قول یکی از منتورهام وقتی سرعت تحولات زیاد میشه، فرصت های زیادی هم ایجاد میشه برای بروز ایده های شخصی،خلاقانه و بدیع. مثالهای این گونه فرصتها الان زیاده و نمونه هاش فیسبوک، اینستاگرام و آمازون هستند که یک ایده خلاقانه اومده و یک مشکلی رو به شکلی جالب و به روز حل کرده و یا اصلا شکل جدیدی از ارتباطات که قبلا نبوده رو تعریف کرده و چون جدید بوده و بدیع بسیار استقبال پیدا کرده و بعید نیست چند سال دیگه همه ی این غولهای فناوری باز در عرصه رشد مجال خودنمایی در سطحی وسیع تر رو داشته باشند یا توسط ایده های خلاقانه تر به کناری بروند. بنابراین خلاقیت در عصر حاضر در حد سواد مدرسه و دونستن زبان انگلیسی، یه امر ضروری و حیاتیه و اگر  فاکتور خلاقیت رو در رشته و کسب و کارمون نداشته باشیم هر روزی امکان حذف توسط رقباء وجود داره. یه آماری هست که میگه سرعت به وجود آمدن و مرگ شغل ها به کمتر از 4 سال رسیده! و این نشون میده که چقدر خلاق بودن الان مهمه و جزء لاینفک زندگی امروز. و من حالا می خواهم یه اشاره به کلیات تئوری خلاقیت که بالا بهش اشاره کردم داشته باشم.

معرفی یک مدل فعال سازی خلاقیت

آقای ند هرمان در سال 1990 م. با ترکیب دو تئوری نیم کره راست و چپ و مغز تقسیم شده، به تئوری “مدل تمام مغزی خلاقیت” رسید که در این مدل سبک های مختلف یادگیری در افراد رو شناسایی کرد و اینکه همه ما به یک شکل از مغزمون استفاده نمی کنیم. اون مغز رو به چهار بخش تقسیم کرد و گفت ما بنا به تجربیات دوران کودكي و برحسب تشویق ها و بازدارنده ها از یکی یا دوتای این بخش ها بیشتر استفاده می کنیم و این بخش ها عبارتند از :

A:آدم هایی که ربع مغزی A شون(بالا، سمت چپ) ارجحیت داره، اصطلاحا “آدم های با کله” نامیده میشوند و تو حساب و کتاب و ریاضی بسیار قوی هستند.

B:انسان هایی با ربع مغزی B ی فعال(پایین، سمت چپ)، معمولا از کارهای قدم به قدم و از پیش مشخص شده خوششون میاد و بسیار منظم و سازمان یافته و با برنامه عمل می کنند و بهشون اصطلاحا میگن “ملا لغتی”.

C:افرادی با ربع مغزی فعال C(پایین، سمت راست)، اهل هنر و کارهای گروهی و تیمی هستند و معمولا به کارهای انسان دوستانه و تعاملی رو می آرند و به اصطلاح “ناز نازی”  یا “قلبهای خونین” نامیده می شوند.

D: اشخاص با ربع مغزی D ی فعال( بالا، سمت راست)، داراي قوه تخيل بالا ولي چندان نظمی ندارند و دوست دارن در عالم رویا سیر کنند و همیشه تصویر کلی رو می بینند تا جزییات و به اصطلاح “آسمان سیر کن” نامیده می شوند.

یه مطلب جالب در مورد این مدل این هست که همه افراد این چهار تا رو به نوعی دارند ولی تنها یک یا دو تا از اونها رو بسیار استفاده می کنند و درصد آدم هایی که از هر 4 تا بخش به خوبی استفاده می کنند خیلی کم هست. ولی خبر خوش اینکه همه این سبک های مختلف یادگیری، قابل آموزش و تقویت هستن و خبر خوش دیگه اینکه با کمک کارهای گروهی و کنار هم چیدن افراد نماینده از هر یک از این 4 نوع تفکر می تونیم یک تیم به اصطلاح تمام مغزی داشته باشیم. و اما اگر  بخوام خلاصه کنم ما برای دستیابی به ایده های خلاقانه و مهم تر از اون ارزیابی و به اجرا در آوردن شون نیاز به کار روی همه ی این بخش های مغزمون داریم. و خلاقیت برخلاف تصور عامه، خلق الساعه نیست و یک فرآیندی چند مرحله ای هست. برای اینکه بیشتر از این حس کنجکاوی شما رو درگیر نکنم، ما در وب سايت معمار دیتا تست مربوط به شناسایی این ارجحیت های مغزی رو در قسمت دانلود ها قرار دادیم و نحوه محاسبه نتیجه تست هم ارائه شده. اگر سئوالی داشتید و دوست داشتید بیشتر راجب این تئوری بدونید با پل های ارتباطی ما در اینستاگرام در ارتباط باشید. در پایان شما رو با یک جمله زیبا به خدا می سپارم:

“همیشه نباید واژه ها را در زمین جستجو کنیم، گاهی شعر مستقیماَ از سقف ملکوت چکه می کند.”

شاد باشید و همواره پیروز میدانها.

آزمون سنجش تسلط مغزي هرمان (HBDI) (تمایلات راست مغزی /تمایلات چپ مغزی)

 

If you like the article, please share it.

Write a comment

0
شروع گفتگو
از طریق واتساپ ارسال کنید