تست «شخصیت شناسی» برای تعیین شغل ایده آل (MBTI)

تست MBTI

لینک آزمون

تست شخصیت شناسی شغلی و تحصیلی MBTI در بسیاری از مراکز مشاوره مورد استفاده قرار می گیرد. آیا تا به حال شنیده اید که فردی شخصیت خود را با برچسب INTJ یا ESTP توصیف نماید؟ آیا از خود سؤال کرده اید که این کدها که شبیه رمز چهار رقمی می باشد، چیست؟ آنچه این افراد برای شناخت خود به آن مراجعه نموده اند نوع شخصیت آنها براساس شاخص Myers-Briggs) MBTI) است. تست شخصیت مایرز بریگز یک ابزار خودگزارشی است که برای شناسایی نوع شخصیت، نقاط قوت و ترجیحات شخصی طراحی شده است. این پرسشنامه توسط ایزابل مایرز و مادرش کاترین بریگز بر اساس کارشان با نظریه کارل یونگ در مورد شخصیتها تهیه شده است.

امروزه تست شخصیت MBTI یکی از پرکاربردترین تست های روانشناسی در جهان است.

 تست شخصیت شناسی MBTI و 16 تیپ شخصیتی

براساس پاسخ سوالات موجود، افراد به عنوان یکی از 16 نوع شخصیت شناخته می شوند. هدف MBTI این است که به پاسخ دهندگان اجازه دهد شخصیت خود را در جنبه های مختلف از جمله نقاط قوت، ضعف، ترجیحات شغلی، سازگاری با افراد دیگر و … بیشتر کشف و درک کنند. نوع شخصیتی هیچ فردی “بهترین” یا “بهتر” از شخصیت های دیگر نیست. این ابزاری نیست که به دنبال اختلال عملکرد یا ناهنجاری باشد. در عوض، هدف آن صرفا  کمک به شما به منظور یادگیری بیشتر در مورد خودتان است. این پرسشنامه از چهار مقياس مختلف تشكيل شده است:

تست MBTI  از شهرت بالایی برخوردار است و در آمریکا تقریبا دو میلیون نفر سالانه از آن برای خودشناسی استفاده می کنند.

 برونگرایی (E) – درونگرایی (I)

دوگانگی برونگرایی-درونگرایی برای اولین بار توسط یونگ در تئوری شخصیت خود به عنوان روشی برای توصیف چگونگی پاسخ و تعامل مردم با دنیای اطراف خود مورد بررسی قرار گرفت. در حالی که این اصطلاحات برای اکثر مردم آشنا است ، شیوه استفاده از آنها در اینجا تا حدودی با کاربرد محبوب آنها متفاوت است. برونگراها “بیرونی” هستند و تمایل به عمل گرا بودن دارند ، از تعامل اجتماعی مکرر لذت می برند و بعد از گذراندن وقت با دیگران احساس انرژی می کنند. درونگرایان “به سمت درون” هستند و تمایل دارند که به فکر کردن بپردازند، از تعامل های اجتماعی عمیق و معنادار لذت ببرند. همه ما تا حدودی برون گرایی و درون گرایی را در صحنه زندگی به نمایش می گذاریم، اما در بیشتر ما یک جنبه غالب بوده و یا اولویت بیشتری دارد.

برونگرا-درونگرا

 حسی (S) – شهودی (N)

این مقیاس شامل بررسی چگونگی جمع آوری اطلاعات از دنیای اطراف خود است. درست مثل برونگرایی و درونگرایی ، همه افراد بسته به موقعیت، مدتی را صرف حس کردن یا شهود کردن می کنند. براساس تست MBTI، مردم تمایل دارند برای جمع آوری اطلاعات یک مورد را بیشتر به کار گیرند. افرادی که حسی هستند توجه زیادی به واقعیت دارند، به ویژه به آنچه می توانند از حواس پنجگانه خود درک نمایند. آنها تمایل دارند که روی واقعیت ها و جزئیات تمرکز کنند و از تجربه عینی لذت ببرند. کسانی که شهود را ترجیح می دهند بیشتر به مواردی مانند الگوها و برداشت ها توجه می کنند. آنها از تفکر درباره مسائل و جنبه های انتزاعی لذت می برند.

حسی-شهودی

 منطقی (T) – احساسی (F)

این مقیاس به نحوه تصمیم گیری افراد براساس اطلاعاتی که از عملکردهای حسی یا شهودشان جمع آوری می شود، متمرکز شده است. افرادی که تفکر را ترجیح می دهند بیشتر بر واقعیت ها و داده های عینی تأکید می کنند. آنها هنگام تصمیم گیری گزینه های سازگار، منطقی و غیر فردی را در نظر می گیرند. کسانی که سبک احساسی دارند در تصمیم گیری به هنگام رسیدن به نتیجه به احتمال زیاد افراد و احساسات را در نظر می گیرند.

 قضاوتی (J) – ادراکی (P)

مقیاس نهایی شامل چگونگی تمایل مردم به مقابله با جهان است. کسانی که به سمت قضاوت تمایل دارند، ساختار و تصمیمات محکم را ترجیح می دهند. افرادی که بر اساس ادراک عمل می کنند بازتر ، انعطاف پذیر و سازگار تر هستند. این دو گرایش با مقیاسهای دیگر تعامل دارند.

قضاوتی-ادراکی

در تست MBTI پس از سنجش نمرات فرد در چهار جفت صفت، می توان نوع شخصیت را با یک کد چهار حرفی نشان داد. در این صورت 16 حالت شخصیتی ایجاد می شود که در شکل زیر هر کدام مشخص شده اند:

16 تیپ شخصیتی

چرا تست شخصیت MBTI  ابزاری مهم برای ارزیابی شخصیت است؟

گرفتن شاخص شاخص Myers-Briggs Type می تواند بینش زیادی در شخصیت شما ایجاد کند، به همین دلیل است که این ابزار بسیار محبوب شده است. حتی بدون در اختیار داشتن پرسشنامه کتبی، احتمالاً می توانید بلافاصله برخی از این ویژگی ها را در خودتان تشخیص دهید. طبق گفته بنیاد مایرز و بریگز ، لازم است به یاد داشته باشید که همه انواع برابر هستند و هر نوع دارای ارزش است. برای مثال هنگام کار در موقعیت های گروهی در مدرسه یا محل کار ، به عنوان مثال شناخت نقاط قوت خود و درک نقاط قوت دیگران می تواند بسیار کمک کننده باشد. وقتی در تلاش هستید پروژه خود را با سایر اعضای یک گروه به اتمام برسانید ، ممکن است متوجه شوید که برخی اعضای گروه در انجام اقدامات خاص ماهر و با استعداد هستند. با شناختن این اختلافات ، گروه می تواند وظایف بهتری را تعیین کرده و در دستیابی به اهداف خود با هم همکاری کنند.

تست شخصیت MBTI را در ای سنج با تفسیر کامل و متفاوت تجربه کنید.

چرا تست شخصیت MBTI  نسبت به تست های شخصیت دیگر متفاوت است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اولا آزمون MBTI  صرفا یک “تست” به معنای واقعی نیست!! پاسخ صحیح یا غلط وجود ندارد و یک نوع شخصیتی در آن بهتر از نوع دیگر نیست. هدف از این شاخص ارزیابی سلامت روان یا ارائه هر نوع تشخیص نیست. همچنین بر خلاف بسیاری از انواع دیگر ارزیابی های روانی، نتایج شما بر خلاف هیچ هنجاری مقایسه نمی شود. هدف این ابزار به جای بررسی نتایج در مقایسه با نتایج سایر افراد، ارائه اطلاعات بیشتر در مورد شخصیت منحصر به فرد خود شماست.

تست شخصیت شناسی  MBTI در ای سنج

از آنجا که شاخص نوع شخصیت Myers-Briggs نسبتا آسان است، به یکی از محبوب ترین ابزارهای روانشناختی تبدیل شده است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که نسخه های زیادی از MBTI به صورت آنلاین در دسترس است ، باید توجه داشت که برخی از آن ها غیر رسمی و نسخه های کامل نمی باشد که تفاسیر و نمره گذاری آن توسط افراد غیرمتخصص تدوین می شود. نسخه فعلی شاخص Myers-Briggs Type بر اساس فرم 87  سوالی متناسب با نسخه اروپایی این ابزار است. برای هر سوال، دو گزینه متفاوت وجود دارد که مخاطب باید آن را انتخاب کند. در نظر داشته باشید MBTI واقعی باید توسط یک روانشناس متخصص و مجرب مورد استفاده قرار گیرد. تیم ای سنج با بهره گیری از روانشناسان متخصص بر آن است تا در نسخه آنلاین بهترین اطلاعات مورد نیاز جهت خودشناسی را به شما ارائه دهد. برای تدوین این تست و همچنین ارائه راهکارهای دقیق و علمی رواشناسان ای سنج ماه ها زمان گذاشته اند.

در تست MBTI ای سنج سعی بر آن شده است تا مهمترین جنبه های مورد نیاز شما برای آگاهی از شخصیت تان درج گردد. تنها نکته ای که کاربران عزیز باید توجه نمایند این است که به هنگام پاسخگویی به سوالات با دقت کامل و بر اساس  آن چیزی که هستند به سوالات پاسخ دهند و نه بر اساس آنچه که دوست دارند باشند. چنانچه به سوالات به درستی و با دقت کامل پاسخ دهید نتایج به ویژگی های شما بسیار نزدیک خواهد بود.

لینک آزمون

منبع: وب سایت ESANJ

………………………………………………………………………………………………………………………

۱۶ تیپ شخصیتی منتج از ۴ دوگانه بالا

طبق اصل احتمالات و جایگشت داریم که !۲ * !۲ * !۲ * !۲ مساوی با ۱۶ . یعنی از ترکیب جایگشت دوگانه های شخصیتی بالا ما ۱۶ تیپ شخصیتی مجزا را از این آزمون استخراج میکنیم که یک کلمه ۴ حرفی شامل اول حروف خلقیات ذکر شده خواهد بود. هر کدام از این تیپ های شخصیتی ویژگی های خاص خود را دارند و برای شغل ها , هنرها , صنایع و رشته های مربوط به خود افراد مناسبی خواهند بود. در ادامه به شکل مختصر آنها را بررسی خواهیم کرد.

 • تیپ شخصیتی ISTP : درونگرایی، حسی، منطقی و ادراکی. آنها سازگار هستند و قادرند با شرایط مختلف خود را تطبیق دهند . مستقلند و بر اساس نظریات خود زندگی می‌کنند نه نظر دیگران .
  مشاغل: نجاری , برنامه نویسی و مهندسی کامپیوتر از شغل های مورد علاقه آنهاست.

 

 • تیپ شخصیتیESTP : برون گرایی، حسی، منطقی و ادراکی. نکته سنج و با انرژی هستند.عملگرا و نتیجه گرا هستند و از کار گروهی لذت میبرند. آنها معمولا از ریسک کردن استقبال میکنند.
  مشاغل: مشاوره (مالی اقتصادی) , مشاغل پیمانکاری و.. مورد علاقه آنهاست.

 

 • تیپ شخصیتی ISTJ : درونگرا، حسی، منطقی و قضاوت کننده. آنها کم حرف وقت شناس و منظمند. از رعایت کردن اصول و قوانین لذت میبرند و سنت گرا هستند. از کار در تیم های کوچک استقبال میکنند.
  مشاغل: حسابداری , نظارت و لجستیک از مشاغل مناسب آنهاست.

 

 • تیپ شخصیتی ESTJ : برون گرایی، حسی، منطقی و قضاوتی. معروف به بهترین مدیران هستند. عملگرا و واقع بین هستند ظاهر سختی دارند ولی درون آنها ملایم است و مصمم و سختکوش هستند.
  مشاغل: انواع شغل های مدیریتی مثل مدیر کل , مدیر مدرسه و..

 

 • تیپ شخصیتی ISFP : درونگرا ، حسی و احساساتی و ادراکی. ساکت , نسبتا ترسو و محافظه کار ولی صمیمی و مهربان هستند. آنها مرز خاصی بین تفریح و کارشان وجود ندارد. روشنفکر هم هستند.
  مشاغل: مربی سلامت , جواهر فروشی و دامپزشکی مناسب آنهاست.

 

 • تیپ شخصیتیESFP : برونگرا، حسی و احساساتی و ادراکی. اجتماعی و خونگرم هستند. از زندگی گردن کنار مردم و از حضور آنها لذت برده و بشدت انعطاف پذیر و تنوع طلب هستند.
  مشاغل: انواع مشاغل هنری و سرگرمی مناسب آنهاست

 

 • تیپ شخصیتی ISFJ : درونگرا، حسی، احساسی و قضاوت کننده. زحمتکش و خادم ترین تیپ شخصیتی
  آنها عاشق خدمت, خونگرم و وفادار هستند و همیشه سعی دارند تا محیط کاری دوستانه‌ای به وجود آورند.مشاغل: مددکاری اجتماعی , مربی مهد کودک و… مناسب آنهاست.

 

 • تیپ شخصیتی ESFJ : برون گرا، حسی، احساسی و قضاوت کننده. تمایل به همکاری دارند و مانند گروه قبل از کمک به دیگران لذت میبرند. از اینکه مفید باشند و مورد تشویق قرار بگیرند لذت میبرند.
  مشاغل: متخصص تغذیه , معلم دبستان و پرستاری مناسب آنهاست.

 

 • تیپ شخصیتی INTP : درونگرایی، شهودی، منطقی و ادراکی. مردان و زنان علم و دانش بهترین توصیف آنهاست. از فعالیت‌ فکری بیشتر از رابطه های اجتماعی لذت می‌برند. مخترع و کاشف هستند.
  مشاغل: ریاضیدان , استاد دانشگاه , مهندس نرم افزار و…

 

 • تیپ شخصیتی ENTP : برونگرا، شهودی، منطقی و ادراکی. همیشه خواهان فرصت‌ها و اعمال جالب و نو میگردند. ضمنا پر انرژی، هوشمند، خوش مشرب هستند.

مشاغل:خبرنگاری و کارآفرینی مناسب آنهاست.

 

 • تیپ شخصیتی INTJ : درونگرا، شهودی، منطقی و قضاوت کننده. مصمم در رسیدن به هدف , با انگیزه و مستقل هستند. آنها هر ایده و نظری را به راحتی قبول نکرده و توقعشان از خود و دیگران قابل توجه است.
  مشاغل: قاضی , جراح و نویسنده شدن مناسب آنهاست.

 

 • تیپ شخصیتی ENTJ : برونگرا، شهودی، منطقی وقضاوت کننده. بشدت چالش طلب وفعال و مسئولند.
  مشاغل : مدیران عملیانی , پزشکان و مهندسان خوبی خواهند شد.

 

 • تیپ شخصیتیINFP : درونگرایی، درک شهودی، احساس و قوه‌ی ادراک. خیال پردازان و طراحان زبده ای هستند که دوست دارند پیش رو باشند.

مشاغل: روانشناسی , انیماتوری و نویسندگی مناسب آنهاست.

 

 • تیپ شخصیتی ENFP : برونگرا، شهودی، احساسی و ادراکی. اهل معاشرت، پویا و اکتیو هستند و عموما از اخلاق خوبی برخوردارند. آنها افرادی سپاسگزار و قدردان نیز هستند.
  مشاغل : تور لیدری, مهمانداری و فیزیوتراپی مناسب آنهاست.

 

 • تیپ شخصیتی INFJ : درونگرا، شهودی، احساسی و قضاوت کننده. سکوت, مهربانی و رافت قلب از ویژگی های آنهاست. به احساسات و تخیلات بها میدهند و در تمام موضوعات بدنبال معانی هستند.
  مشاغل : آنها دامپزشکان , مشاوران و طراحان داخلی خوبی خواهند شد.

 

 • تیپ شخصیتی ENFJ : برونگرا، شهودی، احساسی و قضاوت کننده. تاثیرگذار روی دیگران, انگیزه دهنده, جاه طلب و ساعی هستند. در ارائه کردن و معرفی خود بشدت قوی و قدرت بیان بالایی دارند.
  مشاغل : وزارت , تدریس و مدیریت روابط عمومی مشاغلی هستند که آنها در آن موفق خواهند بود.

منبع: لینک دسترسی

………………………………………………………………………………………………………………….

لینک نتایج تست با تشریح کامل

If you like the article, please share it.

Write a comment

0
شروع گفتگو
از طریق واتساپ ارسال کنید